Świetlica szkolna działająca przy Szkole Podstawowej nr 5 im. H. D. Steinhausa we Wrocławiu jest integralną częścią szkoły – w swojej programowej działalności realizuje cele i zadania szkoły, ze szczególnym uwzględnieniem treści i działań wychowawczo-opiekuńczych przyjętych w planie pracy oraz programie wychowawczym szkoły.

Świetlica działa w dni pracy szkoły w godzinach: od 6.45 do 17.00;

Świetlica organizuje opiekę poprzez umożliwianie dzieciom odrabiania lekcji, organizowanie gier i zabaw ruchowych, mających na celu prawidłowy rozwój fizyczny, umożliwia odkrywanie i rozwijanie zainteresowań, pomoc w organizacji żywienia w stołówce szkolnej, jak również zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa podczas pobytu w świetlicy.

Do świetlicy mogą być zapisane dzieci, które muszą przebywać dłużej w szkole ze względu na czas pracy rodziców lub inne okoliczności;

W świetlicy szkolnej obowiązuje Regulamin Świetlicy Szkolnej SP5.

Uczniów do świetlicy kwalifikuje kierownik świetlicy na podstawie „Karty zgłoszenia dziecka do świetlicy szkolnej” obowiązującej w szkole, którą wypełniają rodzice/opiekunowie.